top of page
Turkish Passport

Self Sponsorship

Brexit’le kesintiye uğrayan Ankara Anlaşması ile Türklerin İngiltere’ye göçü “Self Sponsorship” ile yeniden canlanacak.

City Business Meeting

03

Self Sponsorship

Brexit’le kesintiye uğrayan Ankara Anlaşması ile Türklerin İngiltere’ye göçü “Self Sponsorship” ile yeniden canlanacak.

 

Uzmanlar Birleşik Krallık ’ta bir iş kurmanız ve faaliyete geçtiği ilk zamanlarda yeterli kaynağa sahip olmanız açısından 35 bin sterlin sermaye ile başlanmasını önermektedir.

İngiltere’de halihazırda kurulmuş bir işletmeye yatırım yapmanız/devralmanız ve kuracağınız işe göre bu rakam değişebilir. Bu para ile şirketin kurulması, bir süre işletilmesi, KIISISEL gideri ve hukuki ve muhasebesel işlemlerde kullanılacak. Ancak Türk Lirası’nın İngiliz Sterlini karşısındaki büyük değer kaybı yeterli sermayesi olmayanları düşündürtüyor. Bugünkü kur farkıyla 35 bin Sterlin ortalama 735 bin Türk Lirası yapıyor. (1 GBP 20,93 TL- EYLUL 2022)

 

Self-Sponsorship, sahibi veya hissedarı oldukları işi veya kurmak istedikleri isi yönetmek için Birleşik Krallık’a gelmesine olanak veren %100 yasal bir yoldur ve Nitelikli Çalışan vizesi kapsamında yapılır.

UK dışından bir şirketin şubesi ya da UK’de kuracağı bir iştirakinde çalışacak kişi için alınabilir.

UK dışından başvurularda vize başvurusu 3 haftada, UK içerisinden başvurularda vize başvurusu 8 hafta içerisinde sonuçlandırılır.

 

UK’ye gelinmesi planlanan tarihten en az 3 ay önce başvuruda bulunulmalıdır; örneğin 15Haziran’da UK’de olmak isteyen başvuru sahibi en geç 16 Mart’ta başvurmalıdır.

Sole representative’ler eş ve çocuklarını da “dependant” olarak UK’ye getirebilirler. Bu noktada dependant eşin, UK dışındaki şirketin hâkim ortağı olmaması gerekmektedir.

 

Bu vize ile ilk etapta 3 yıllık oturum kazanılır. Bu ilk 3 yıllık sürenin bitiminin ardından 2 yıllık uzatıma başvurulabilir. Toplam 5 yıl tamamlandığındaysa doğrudan ILR (Indefinite Leave to Remain) / süresiz oturum başvurusunda bulunulabilir. 6. yıl tamamlandığındaysa vatandaşlık hakkı doğar.

 

Bu vize türüne başvuru şartları şöyledir:

  1. UK dışında kurulu ve ticarî olarak aktif bir şirkette çalışıyor olmak,

  2. UK’deki sole representative pozisyonu için gerekli bilgi, beceri ve deneyime sahip olmak,

  3. UK dışındaki şirkette (hâkim ortak olmak dışında) herhangi bir üst düzey yönetici pozisyonunda bulunmak,

  4. UK dışındaki şirketin UK’deki ilk ticarî faaliyetlerini şube ya da iştirak olarak kurulacak yeni bir yapı için ilk başlatan kişi konumunda olmak,

  5. A1 düzeyinde İngilizce bilgisine sahip olmak.

bottom of page